Zaczerpnij od zawodowców

Planując przygodę z nurkowaniem, chcą czynić to w sposób bezpieczny, powinieneś zadbać o uprawnienia do nurkowania. Można je uzyskać w wielu miejscach w Polsce i na świecie. Po odbyciu kursów, jeśli ten sport pochłonie Cię całkowicie, będziesz mógł zrobić także uprawnienia instruktora, aby uczyć kolejnych pasjonatów.

Czego nauczę się podczas kursu?

Każde szkolenie tego typu na początek zapozna Cię z podstawową teorią nurkowania z zakresu fizyki, chemii i biologii. Mówiąc szczegółowiej, dowiesz się m.in. o zmianach ciśnienia wraz z głębokością, poznasz budowę układu oddechowego i układu krążenia, a także zdobędziesz wiedzę o urazach nurkowych. W czasie kursu przejdziesz również lekcje na basenie i wodach otwartych. Kolejne licencje i certyfikaty będą dawały Ci uprawnienia do nurkowania na danych głębokościach. Będziesz mógł je wykonywać albo z drugą osobą o tych samych lub wyższych kwalifikacjach, albo samemu.

Szczebelki wodnej kariery

Musisz pamiętać, że jeden certyfikat nie nada Ci uprawnień do schodzenia pod wodę w każdych warunkach. Rozróżniane są bowiem różne stopnie i specjalizacje. Drogę do zdobywania kolejnych uprawnień otwierają stopnie nurkowe, natomiast umiejętności pozwalają zdobyć specjalizacje. Przykładowo, sytuacjami, w których potrzebujesz odpowiedniej specjalizacji są: wykonywanie podwodnej fotografii, nurkowanie nocą lub na wrakach statków.

Jakich szkół szukać?

Szkolenia nurkom prowadzi wiele specjalnie stworzonych do tego organizacji. W każdej z nich program szkoleń, specjalizacji i zdobywanych certyfikatów może się delikatnie różnić. Jednakże wszędzie zaczerpniesz podstawową wiedzę i umiejętności, które pozwolą Ci na bezpieczne nurkowanie. W Polsce, najczęściej spotykanymi organizacjami szkolącymi są: PADI, SSI, NAUI, CMAS oraz IANTD.

Przeciwwskazania do nurkowania

W dzisiejszych czasach nie trzeba być osobą w pełni zdrową, aby uprawiać ten sport. Zrezygnować z tego pomysłu jednak są zmuszone osoby z chorobami układu nerwowego, krążenia i oddechowego. Ostateczną decyzję, jednostkowo podejmuje oczywiście lekarz. Tej aktywności nie zaleca się także kobietom w ciąży oraz dzieciom do lat 10.

Uprawnienia do nurkowania nabywa się dożywotnio. Jednakże w przypadku, gdy ktoś przez dłuższy czas nie uprawiał tego sportu, może zostać przeprowadzone nurkowanie sprawdzające z instruktorem. Wszystkie procedury są stworzone w celu zapewnienia bezpieczeństwa, dlatego należy ich przestrzegać.

 

Możesz również polubić…