Pellet z lucerny, a kostki: co jest lepsze dla twoich koni?

Nie ma żadnej różnicy w wartościach odżywczych między granulkami i kostkami z lucerny, więc wybór między nimi zależy od tego, jaki rodzaj preferują Twoje konie oraz który wolisz karmić i przechowywać. Pellety, kostki i siano z lucerny dostarczają te same niezbędne składniki odżywcze.
Większość właścicieli koni zna korzyści z karmienia sianem z lucerny, ale lucerna granulowana i kostki są świetnymi opcjami, jeśli masz ograniczoną przestrzeń do przechowywania. Jednak wybór odpowiedniej aplikacji dla konia jest bardzo duży, a przechowywanie to tylko jeden z czynników.

Pellety i kostki z lucerny mają taką samą wartość odżywczą.

Istotną zaletą granulek i kostek z lucerny jest konsystencja ich wartości odżywczych. Oba są formułowane i sprawdzane, aby zapewnić, że każda partia zawiera odpowiednią ilość białek, tłuszczów i błonnika, które są wymienione na każdym pojemniku.
Standlee jest znaczącym producentem i sprzedawcą komercyjnych peletów i kostek z lucerny i dostarcza analizę swojego produktu na sprzedawanych przez siebie torebkach peletów i kostek.
Białko siana z lucerny różni się znacznie w zależności od wieku, w którym jest cięte, gdzie jest uprawiane oraz jak jest konserwowane i przechowywane. Aby uzyskać dokładny pomiar wartości odżywczej siana, należy go przeanalizować. Uwaga: Konie budują i utrzymują swoje duże, muskularne ciała poprzez spożywanie paszy.

Pellety z lucerny ma mniej pyłu niż kostki.

Aby wyprodukować granulki z lucerny, siano z lucerny jest cięte na małe odcinki, sproszkowane i ładowane do matrycy, w której dodawana jest para, aby nawilżyć lucernę i sprawić, że będzie ona elastyczna do koncentracji.
Ta skoncentrowana mieszanina lucerny jest obracana w naczyniu matrycowym i przeciskana przez zestaw otworów. Peletki opuszczają matrycę ciepłe i szybko schładzają się i twardnieją.
Produktem końcowym jest czysty pellet z trawy lucerny o niewielkiej wilgotności i minimalnym zapyleniu. Poziom białka i składników mineralnych jest taki sam w całej partii.
Podobnie przetwarza się kostki, ale siano z lucerny nie jest sproszkowane, ale grubo siekane na małe kawałki, a następnie gotowane na parze. Maszyna matrycowa kompresuje mieszankę lucerny i formuje ją w kostki zamiast granulek.
Chociaż kostki lucerny mają nieco więcej pyłu niż granulki, oba mają znacznie mniej pyłu i odpadów niż standardowe siano z lucerny.

Pellety z lucerny są wygodniejsze w karmieniu niż kostki.

Pellety z lucerny przechowywane w bębnie są szybko zgarniane i podawane koniom w wiadrze. Nie wymagają wstępnego mieszania i są odpowiednie dla większości koni prosto z worka.
Największym problemem jest to, że niektóre konie pożerają je zbyt szybko i krztusią się. A ponieważ istnieje ryzyko zakrztuszenia się, nie zostawiaj zwierzęcia bez opieki, gdy je granulki.
W przypadku koni, które szybko jedzą, możesz zmieszać granulki z paszą lub namoczyć je w wodzie przed podaniem ich zwierzęciu. Pellet nie zastępuje długiej paszy w diecie Twoich koni,
Kostki są zbyt trudne do przeżucia przez większość koni w kupionej formie. Zaleca się, aby każdą kostkę podzielić na mniejsze kawałki, aby twój koń mógł je zjeść. Kostki są zjadane wolniej niż granulki, co jest dobrą rzeczą.

Możesz również polubić…