Pellet z lucerny, a kostki: co jest lepsze dla twoich koni?

Nie ma żadnej różnicy w wartościach odżywczych między granulkami i kostkami z lucerny, więc wybór między nimi zależy od tego, jaki rodzaj preferują Twoje konie oraz który wolisz karmić i przechowywać. Pellety, kostki i siano z lucerny dostarczają te same niezbędne składniki odżywcze.
Większość właścicieli koni zna korzyści z karmienia sianem z lucerny, ale lucerna granulowana i kostki są świetnymi opcjami, jeśli masz ograniczoną przestrzeń do przechowywania. Jednak wybór odpowiedniej aplikacji dla konia jest bardzo duży, a przechowywanie to tylko jeden z czynników.

Pellety i kostki z lucerny mają taką samą wartość odżywczą.

Istotną zaletą granulek i kostek z lucerny jest konsystencja ich wartości odżywczych. Oba są formułowane i sprawdzane, aby zapewnić, że każda partia zawiera odpowiednią ilość białek, tłuszczów i błonnika, które są wymienione na każdym pojemniku.
Standlee jest znaczącym producentem i sprzedawcą komercyjnych peletów i kostek z lucerny i dostarcza analizę swojego produktu na sprzedawanych przez siebie torebkach peletów i kostek.
Białko siana z lucerny różni się znacznie w zależności od wieku, w którym jest cięte, gdzie jest uprawiane oraz jak jest konserwowane i przechowywane. Aby uzyskać dokładny pomiar wartości odżywczej siana, należy go przeanalizować. Uwaga: Konie budują i utrzymują swoje duże, muskularne ciała poprzez spożywanie paszy.

Pellety z lucerny ma mniej pyłu niż kostki.

Aby wyprodukować granulki z lucerny, siano z lucerny jest cięte na małe odcinki, sproszkowane i ładowane do matrycy, w której dodawana jest para, aby nawilżyć lucernę i sprawić, że będzie ona elastyczna do koncentracji.
Ta skoncentrowana mieszanina lucerny jest obracana w naczyniu matrycowym i przeciskana przez zestaw otworów. Peletki opuszczają matrycę ciepłe i szybko schładzają się i twardnieją.
Produktem końcowym jest czysty pellet z trawy lucerny o niewielkiej wilgotności i minimalnym zapyleniu. Poziom białka i składników mineralnych jest taki sam w całej partii.
Podobnie przetwarza się kostki, ale siano z lucerny nie jest sproszkowane, ale grubo siekane na małe kawałki, a następnie gotowane na parze. Maszyna matrycowa kompresuje mieszankę lucerny i formuje ją w kostki zamiast granulek.
Chociaż kostki lucerny mają nieco więcej pyłu niż granulki, oba mają znacznie mniej pyłu i odpadów niż standardowe siano z lucerny.

Pellety z lucerny są wygodniejsze w karmieniu niż kostki.

Pellety z lucerny przechowywane w bębnie są szybko zgarniane i podawane koniom w wiadrze. Nie wymagają wstępnego mieszania i są odpowiednie dla większości koni prosto z worka.
Największym problemem jest to, że niektóre konie pożerają je zbyt szybko i krztusią się. A ponieważ istnieje ryzyko zakrztuszenia się, nie zostawiaj zwierzęcia bez opieki, gdy je granulki.
W przypadku koni, które szybko jedzą, możesz zmieszać granulki z paszą lub namoczyć je w wodzie przed podaniem ich zwierzęciu. Pellet nie zastępuje długiej paszy w diecie Twoich koni,
Kostki są zbyt trudne do przeżucia przez większość koni w kupionej formie. Zaleca się, aby każdą kostkę podzielić na mniejsze kawałki, aby twój koń mógł je zjeść. Kostki są zjadane wolniej niż granulki, co jest dobrą rzeczą.

Może Ci się również spodoba