Atrakcje Larnaki – Słone Jezioro

Larnaka jest popularnym, cypryjskim kurortem, który przyciąga turystów z całego świata. Piękne krajobrazy, mnóstwo atrakcji oraz łagodny klimat także w miesiącach jesiennych i zimowych sprawiają, że to idealne miejsce na zagraniczne wakacje. Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc jest Słone Jezioro.

Słone Jezioro Larnaka

Słone Jezioro w Larnace to prawdziwy ewenement na wyspie – latem wysycha zmieniając się w błotnisty teren pokryty warstwą soli odbijającą światło, jednak w zimę jest to miejsce wyjątkowe. Zajmuje obszar ponad 2 tysięcy metrów kwadratowych i jest siedliskiem licznych gatunków ptaków. Szczególnie w miesiącach zimowych można obserwować tu duże populacje flamingów. Z miejscem tym związana jest legenda, według której jezioro wysycha z powodu klątwy nałożonej przez Łazarza – biblijnej postaci mężczyzny wskrzeszonego przez Jezusa Chrystusa – na jedną z gospodyń, która odmówiła mu gościny.

Meczet Hala Sultan

Zwiedzając Słone Jezioro nie sposób nie zobaczyć pięknej, majaczącej w tle kopuły meczetu Hala Sultan. To jedna z najważniejszych świątyni islamskich w regionie, a przy tym wspaniały przykład cypryjskiej architektury. Obecny budynek meczetu został wybudowany w XIX wieku, prawdopodobnie na miejscu poprzedniej świątyni. Jego charakterystyczną cechą jest jasna, biała fasada, wysoka wieża minaretu oraz duża kopuła. Według podań islamskich pierwszy meczet ulokowany został na miejscu pochówku ciotki proroka Mahometa – Umm Haram. Sam meczet można zwiedzać zachowując odpowiedni strój (zakryte kolana oraz ramiona). Dookoła świątyni rozciągają się piękne ogrody pełne egzotycznych roślin.

Kiedy najlepiej lecieć na Cypr? Jeśli nastawiamy się na opalanie i kąpiele w morzu najlepiej wybrać miesiące wiosenne, letnie i wczesnojesienne. Zimą temperatury mogą spadać nawet do dziesięciu stopni w ciągu dnia, jednak podczas jesieni (październik – listopad) i wczesnej wiosny (marzec – kwiecień) mamy największe szanse na podziwianie cudownego Słonego Jeziora i przesiadujących nad nim flamingów.

Możesz również polubić…