Pałac Zamoyskich

W Kozłówce położonej w pobliżu Lubartowa oraz miejscowości Kamionka w województwie lubelskim, najbardziej znanym obiektem jest zespół pałacowo-parkowy. W południowej części Kozłówki znajduje się Kozłowiecki Park Krajobrazowy. Pałac natomiast jest obecnie siedzibą muzeum. Zespół ten został wpisany na listę pomników historii 16 maja 2007 roku.

Historia zabytku

Pałac ma swoje początki w latach 1736-1742. W tym okresie jego budowę rozpoczął wojewoda chełmiński – Michał Bieliński. Projekt pałacu sporządził najprawdopodobniej włoski architekt Józef II Fontana. W latach 1799-1944 cały kompleks należał do Zamoyskich. Wtedy też za życia Konstantego Zamoyskiego pałac przeżywał najlepsze lata świetności. Od roku 1944 pałac w Kozłówce należy do państwa. W tym okresie pełnił m. in. funkcję składnicy dla części muzealnej Ministerstwa Kultury i Sztuki. Dopiero od 1992 roku można mówić o nim jako o Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

W licznych zbiorach tego muzeum znajdują się przede wszystkim dzieła malarskie, rzeźbione oraz grafiki. Są to np. portrety rodzinne oraz portrety osób historycznych czy rzeźba popiersia Andrzeja Zamoyskiego z 1869. Ponadto w muzeum zobaczyć można cenne meble, tkaniny, ceramikę, szkło oraz inne metale. Dla zainteresowanych muzyką także coś się znajdzie bowiem w zbiorach są też instrumenty do odtwarzania muzyki: włoski pianomelodikon z XIX wieku, pianola amerykańska czy organola.

Muzeum Kozłówka godziny otwarcia

Jeśli chodzi o dostępność parku można go zwiedzać bez przeszkód od świtu do zmierzchu. Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli od godziny 10 do 16. Warto zapamiętać że jedynie w środę wstęp do pałac jest darmowy.

 

Możesz również polubić…