Zastosowanie uszczelnień czołowych w przemyśle

Uszczelnienia czołowe zostały stworzone do w wykorzystania w ruchu obrotowym maszyn oraz działania w bardzo trudnych warunkach. Ten rodzaj uszczelek wykazuje wysoką odporność na ścieranie, a także zapobiega przedostawaniu się płynów lub gazów zewnętrznych maszyn i urządzeń. Zastosowanie odpowiedniego uszczelnienia zapewnia długie i bezpieczne użytkowanie maszyny, a także ogranicza ilość awarii i przestojów na hali produkcyjnej. Sprawdź jakie rodzaje uszczelnień są dostępne oraz czym się charakteryzują?

Jakie są rodzaje uszczelnień czołowych?

Uszczelnienie czołowe to pewna grupa uszczelek, która może być również znana pod kilkoma innymi nazwami takimi jak uszczelnienie czołowe wysokoobciążalne, uszczelnienia o przedłużonej żywotności, uszczelnienia pływające. Nazwy te są często stosowane zamiennie, dlatego kupując daną uszczelkę to nie zastosowana nazwa jest ważna, a jej rodzaj. Obecnie istnieją dwa główne typy uszczelnień czołowych: typ DO i typ DF. Pierwszy typ, czyli DO jest to najbardziej popularna forma uszczelnienia, który używa oringa jako jednego z elementów uszczelniających. A typ DF oprócz elementów uszczelniających posiada elastometr w kształcie rombu. Jest to dość nietypowe rozwiązanie, ponieważ większość uszczelnień jest w kształcie charakterystycznego pierścienia. To, co łączy te dwa typu uszczelnień to zastosowanie identycznych pierścieni metalowych, które są skierowane do siebie powierzchniami roboczymi. Jeden z tych metalowych elementów jest statyczny, podczas gdy drugi obraca się po powierzchni roboczej.

Gdzie uszczelnienie czołowe znajduje swoje zastosowanie?

Uszczelnienia czołowe są najczęściej używane do zabezpieczenia funkcjonowania łożysk w maszynach budowlanych lub produkcyjnych, które pracują w bardzo wymagających warunkach i najczęściej pracują przez kilka dni lub tygodni bez przerwy. Takie maszyny są narażone na duże ścieranie, dlatego zastosowanie odpowiednich komponentów może przedłużyć żywotność maszyny nawet dwukrotnie. Maszyny, które najczęściej potrzebują dodatkowe wsparcia w postaci uszczelek to między innymi:

  • Pojazdy, których napęd jest gąsienicowy, czyli na przykład w maszynach budowlanych,
  • Systemy taśmociągowe,
  • Maszyny ciężarowe,
  • Osie,
  • Maszyny używane podczas drążenia tuneli,
  • Maszyny rolnicze,
  • Maszyny górnicze,

Dodatkowo uszczelnienie czołowe znalazły swoje zastosowanie również w urządzeniach codziennego użytku, którymi są skrzynie biegów, miksery, różnego rodzaju mieszadła gastronomiczne. Głównym czynnikiem determinującym użycie uszczelnienia czołowego to oczekiwanie długiego okresu działania bez konieczności wykonywania częstego serwisowania sprzętu.

Uszczelnienia czołowe mają szerokie zastosowanie w wielu sektorach produkcji oraz gospodarki. Są stosowane zarówno w małym AGD, jak i w wielkich maszynach przemysłowych. Jeśli chcesz zachować dłużą i skuteczną pracę swojej maszyny to koniecznie skorzystaj z dostępnych rodzajów uszczelek czołowych i nie martw się o ciągłe awarie i serwisowanie sprzętu.

Możesz również polubić…